posibil dermatita seboreica????

Diverse

Postata de MARIANA.. cu 12 ani in urma.

mi se inroseste pielea foarte tare pe nas si in jurul nasului si mi s-au facut unele scuame albe, la fel se intampla si la sprancene, prin par, doar la nivelul scalpului si dupa ureche... ce tratament in recomandati? mentionez ca sunt si insarcinata in 3 luni jumate...Multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Andreea

acum 12 ani

Trebuie sa mergeti la dermatolog! Pana nu vede un specialist pielea afectata este inutil sa ne dam cu parerea!

MARIANA..

acum 12 ani

stiu...dar dermatologul unde mergeam cu alte probleme , nu ma poate vedea, este plecat in concediu, abia peste o luna...nu pot sa raman asa o luna...si in altul nu prea am incredere

laura

acum 12 ani

Mergeti la altul,chiar daca nu aveti incredere,mai aflati o parere avizata si poate incercati si un tratament,eu am folosit cu succes Lop***ad,dermatita mea se cojea si ramanea rosu,dar nu cred ca la toata lumea este eficient,poate nici nu este dermatita seboreica,de aceea este necesar consultul unui medic..si nu stiu daca aceste unguente afecteaza sarcina,ce am citit la unguentul asta,ca in timpul sarcinii se administreaza cu precautie,de aceea nu e bine sa va tratati singura in perioada asta..

MARIANA

acum 12 ani

Nu mai stie nimeni niciun tratament,sau macar un sfat? va rog

MARIANA..

acum 12 ani

Mi s-a recomandat gama de produse Avene; demachiant, apa termala si crema de zi si noapte,toate pe baza de apa termala ( din farmacie) . Ce parere aveti?

Alexandra Lazar

acum 9 ani

Iti recomand sa cauti ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation si un sapun organic cu ulei 100% pur din arbore de ceai tot de la firma asta.
Eu am aceste produse la recomandarea doctorului si sunt tare eficiente. Numai bine.

Claudiu-Fabian

acum 9 ani

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !