PLASMAFEREZA TERAPEUTICA

Diverse

Postata de goga gabriela cu 12 ani in urma.

sunt o pacienta in varsta de 40 anisi as dori sa stiu cine stie unde se poate efectua procedura de plasmafereza terapeutica in bucuresti aceasta fiindu-mi necesara de URGENTA ac***a diagnosticul de dislipidemie familiala cu analize :trigliceride3440mg/dl;colesterol total535mg/dl;colesterol vldl686mg/dl;colesterol hdl48,5mg/dl .fac tratament de 10 ani si cu toate astea rezultatele sunt cele de mai sus .

Raspunsuri (16)

Medic Epuran

acum 12 ani

Această procedură se poate efectua în spitalele mari cu centre de dializă: Spitalul Universitar, Spitalul de Urgenţă Floreasca, Spitalul Carol Davilla, Spitalul Sfântul Ioan etc.

goga gabriela

acum 12 ani

Am incercat la aceste spitale anul trecut raspunsul fiind;la noi nu se face aceasta procedura incercati la spitalul fundeni,aici am reusit sa fac aceasta procedura de doua ori pana acum mai precis odata la sase luni si cu toate acestea procedura la mine are efect doar doua luni asta in cel mai fericit caz.medicii de la cardiologie ,gastroenterologie recomandandu-mi procedura o data/luna ,am incercat iar la spitalul fundeni(dr. voiculescu)iar aici mi-au spus ca nu au chituri ptr. aceasta procedura sa mai astept ca poate vor primi din luna iulie nu au primit nimic .CAT SA MAI ASTEPT?????am inteles ca un astfel de chit costa in jur de 10milioane cu toate ca intra in programul national de dializa .deci care credeti ca ar putea fi rezolvarea problemei????

Bogdan

acum 8 ani

Buna ziua doamna,

Baietelul meu este in aceeasi situatie cu dvs., poate chiar mai rau, colesterol total 950mg. Va rog mult trimiteti-mi un mesaj cu nr. dvs. de telefon. Vreau sa va sun si sa purtam o discutie.

0740246837. Multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Soluţia este una destul de scumpă şi anume cumpărarea de către d-vs a kitului pentru aceste proceduri (ştiu că nu este ceea ce v-aţi fi aşteptat să vă scriu, dar cred că este singura soluţie)

goga gabriela

acum 12 ani

tinand cont ca aceste chituri intra in programul de dializa( acest program este gratuit) de ce trebuie sa cumpar aceste chituri ?pentru o singura procedura imi sunt necesare 2chituri(2 ori 10 milioane lei)o data pe luna deci 20mil.eu fiind bugetar .deci unde s-ar ajunge intr-un an?alte posibilitati nu s-ar putea gasii, macar compensate sau prin casa de sanatate macar?cum posibilitati nu sant ce ar trebui sa fac decatsa astept ce este mai rau,nu?

ioana

acum 11 ani

interesati-va la Spitalul Colentina, unde se efectueaza aceasta procedura de peste 17 ani !! Acum aceasta plasmafereza se face in cadrul Clinicii Gral (aflata in incinta Spitalului Colentina) si costa intre 450- 650 lei / sedinta

exista remedii homeopate

acum 12 ani

probabil ca nu stiti, insa cu o consultatie de 100 de lei la un medic homeopat bun si 1-2 remedii homeopate de 6 lei va puteti repara functiile corpului astfel incat astfel de plasmaforeze devin inutile.
Cautati un medic homeopat bun care practica homeopatia clasica (Fundati Similimum sau Dr. Ileana Rindasu in Bucuresti, etc).
Exista 2 remedii standard care pot avea (nu mereu) un efect foarte eficient la aceste valori:
Magensium phoshoricum CH5 de 2 ori oe zi se p***acate o granula
Cholesterinum CH9 , de 1-2 ori pe zi cate granule.
Incercati asta 3-4 saptamani si masurati din nou valorile.
Se gassesc mumai la farmacii homeopate.

goga gabriela

acum 12 ani

hipercolesterolemia familiala este diagnosticul pe care il am deci ce as mai putea face tinand cont ca medicamentele luate de aproape 10 ani nu merg(crestor20mg/2 /zi ;lipanthil supra 1cpr/zi ;omacor 3cps/zi ;silimarina1000mg/1/zi;ursofalc3cps/zi).

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru problema d-vs în mod normal ar trebui să existe şi alte modalităţi în afara achiziţionării kiturilor din propriile resurse financiare dar din păcate în România acestea nu există

Medicamentele luate

acum 12 ani

Medicamentele luate pana acum fac mai mult rau decat bine. Cel putin colesterolul este o substanta produsa de ficat si absolut necesara, medicamentele car o suprima fortat nu pot face decat rau organismului.
Se pare ca inca nu stiti cat de daunatoare si nefolositoare sunt aceste medicamente desi ati realizat de mult ca nu va ajutata ... si totusi le luati mai departe. Nu trebuie sa va mai mirati de ce nu va ajuta, ele nu ajuta la nimeni. Este timpul sa va treziti la realitate.

goga gabriela

acum 12 ani

si atunci in cazul acesta ce ramane de facut??????exista vreo posibilitate in afara tarii la aceasta problema si care ar fii rezolvarea,procedura?cu mii de multumiri astept raspunsul dumneavoastra

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu cunosc detalii legate de posibilitatea efectuării acestor proceduri în afara ţării

goga gabriela

acum 12 ani

deci ce-mi ramane de facut?sa astept mult si bine sa se achizitioneze chiturile necesare sau sa ..........................?

goga gabriela

acum 12 ani

vi-i se pare normal ca de 2 ori sa pot face procedura fara achizitionarea de catre mine a kiturilor(liniilor)iar acum nu se mai poate????cica nu mai sunt fonduride ce cand procedura de dializa este gratuita iar cea de plasmafereza nu?mie chiar nu-mi este necesare oarecand cu circa 5 ani in urma am facut un avc pe partea stanga(cei drept fara sechele majore),am steatoza hepatica gradul3-4,angina pectorala de efort oare cate trebuie sa mai am ca sa reusesc sa traiesc....????

goga gabriela

acum 12 ani

de curand am facut o ecografie abdominala si a iesit astfel:vena porta 10mm,steatoza grad 2spre3,desen intrahepatic saracit,colecist 6 cm,pancreasul nu se poate vizualiza,splina diametru ax lung cu caracter omogen 13 cm.CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE ACEASTA ECOGRAFIE????

plasmafereza gral

acum 10 ani

Eu am facut plasmafereza la Clinica Gral Colentina la doctorita Cornelia Sara..este o minune de doctor.