Pilea capului si caderea parului

Diverse

Postata de Nicoleta257 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

De ceva timp ma confrunt cu mancarimi ale pileii capului, imi cade parul destul de mult iar acolo unde ma mananca pielea se fac coji ca si cum ar fi matreata, ma scarpin pana imi da sangele, ce as putea lua, momentan fac un tratament cu folten sampon si tratament pana acum dadea rezultatae insa acum parca nu se intampla nimic, ce as putea sa am si ce as putea trata?

Multumesc!

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

Mergi la dermatolog cat mai repede, poate fi o ciuperca.

S.C

acum 12 ani

Poate fi si o consecinta a unor probleme ale sistemului nervos. Recomand sa folositi samponul Neutrogena de la Johnson&Johnson.

Nicoleta257

acum 12 ani

Multumesc mult pentru sfaturi, si eu tind sa cred ca e din cauza stresului, numai cand am perioade mai proaste si nervoase atunci imi apare :(

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Aceasta descriere corespunde unei dermatite seboreice. un medic specialist dermatolog va poate indica tratamentul adecvat.
Dermatita seboreica se caracterizata prin cruste (scuame) albicioase,unsuroase sau uscate. Apare frecvent la nivelul pielii scalpului, sprancenelor, fruntii, fetei si ale santurilor nazale. Printre factorii declansatori se numara stresul, folosirea unor produse cosmetice de curatare pe baza de alcool, temperaturile extreme. E necesar folosirea unor sampoane si/ sau creme dermato-cosmetice specifice.

Natu

acum 11 ani

Am si eu aceleasi simptome de vreo 4 ani.Am mers la 3 medici diferiti si mi-au dat la tratamente pana m.am scarbit de ele.Acelasi lucru este si la nivelul sprancenelor.Va rog imi recomandati un medic dermatolog bun din Bucuresti?

Natu

acum 11 ani

Am si eu aceleasi simptome de vreo 4 ani.Am mers la 3 medici diferiti si mi-au dat la tratamente pana m.am scarbit de ele.Acelasi lucru este si la nivelul sprancenelor.Va rog imi recomandati un medic dermatolog bun din Bucuresti?

catalin m

acum 10 ani

Buna seara,

si eu am dermatita seboreica si singurul sampon care imi face cu adevarat bine este DERCOS de la Vichy.L-am descoperit intamplator,in perioada cand cautam un inlocuitor pentru Nizoral ,care a disparut de pe piata.
Se gaseste numai in farmacii dar ,cel putin pentru mine,a dat rezultate exceptionale ,adica nu-mi mai apar acele coji nici in perioadele de stress foarte puternic.

nicu

acum 10 ani

Salut.La fel patesc si eu,imi apar coji ce nu scap de ele nici dupa spalare.Am incercat cateva sampoane dar degeaba(yves roche cel mai cunoscut).Acum am reusit sa imi comand de la efarma sampon nizoral,e a 2 a zi de cand folosesc si nu observ nicio schimbare.Imi puteti recomanda ceva?

roxana

acum 9 ani

Ma mananca pielea capului si imi cade foarte mult parul mie frica sa ma mai spal pe cap mi sa spus ca e dela nervi si stres ce pot face o iau razna pur si simplu am un par subtire ca niciodata si nu mai are acelasi volum :(