pietre la rinichi

Diverse

Postata de membru233641 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,vin cu o intrebare,s-a mai confruntat careva cu spargerea pietrelor la rinichi cu socuri ultrasunete? Pot spune ca in urma unei ecografii mi s-a gasit la rinichiul drept un calcul de cca 1 cm,in urma caruia in decembrie am avut o criza renala,am ajuns de trei ori cu salvarea la diferite spitale,si in urma la cateva perfuzii mi s-a recomandat spargerea lor cu ultrasunete.Am mers la prima sedinta,nu s-a intamplat nimic,,am facut si a doua sedinta,dar tot nimic,nu se vede nimic eliminnd,va intreb e normal sa se intample asa? Totodata iau si tratament,beau si cca 2,5l lichide,si tot nimic,ce pot face in cazul asta?Ca pot spune ca totusi mai sunt dureri pe partea dreapta asemanatoare ca acelea care au fost si in criza anterioara,doar de intesitate mai mica.Astept o recomandare din partea dv.va multumesc anticipat.
O zi buna.

Raspunsuri (1)

gabi

acum 8 ani

Buna. Da , din pacate si eu m-am confruntat cu spargerea pietrelor la rinichi cu ultrasunete si nimic nu s-a intamplat. Dupa urma unei ecografii 3D s-a depistat ca cele doua pietre la rinichiul drept nu se afla in calice ci in rinichiul propriu-zis , asa ca degeaba le-a spart pentru ca nu au avut pe unde sa iasa. Dupa 7 ani tot acolo sunt si le tin sub observatie . Din fericire mie nu imi da crize de fel sau dureri , mi-am facut un control general in 2007 , asa le-am depistat. Ar trebui sa iti faci si tu o eco 3D sa vezi exact unde sunt formate in rinichi. Multa sanatate