Pete rosii pe abdomen

Diverse

Postata de Sebylyca cu 12 ani in urma.

De ceva vreme(1 an) mi-a aparut in zona abdomenului cateva pete rosii care provoaca mancarime. La inceput nu am dat importanta, nu se extind, crezand ca imi trece dar au devenit enervante mancarimile. Am luat de la farmacie Exoderil crema(la recomandarea farmacistului), iar aceste pete incep sa dispara, pot sa zic miraculos, au disparut de pe o zi pe alta, asa ca dupa 2 zile am intrerupt tratamentul si dupa o saptamana au reaparut. Saptamana trecuta mi-a facut niste analize la sange pentru alt ceva si aveam VSH-ul 12/23 iar pe buletinul de analize ara data valoarea normala 10/15.
Intrebare: Pot continua tratamentul cu exoderil crema ? Trebuie sa fac analize suplimentare ?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine ca aceste leziuni sa fie examinate de un medic dermatolog, poate fi vorba de o micoza (infectie cu o ciuperca), ce poate indica tratamentul antimicotic adecvat (comprimate si/sau unguente functie de gradul de afectare)

george mihaila

acum 11 ani

doamna am si eu o problema,mi-a iesit bubite rosii pe burta practic in zona ficatului si al splinei si se unesc spre buric,imi este teama deoarece acu vre-o 3 ani am avut probleme cu ficatul si buricul imi supureaza si este urat mirositor de ceva ani,am neglijat sa ma duc la medic pt ca nu sunt in tara.ce ma sfatuiti?

Mihaela

acum 8 ani

Buna ziua. De cateva luni mi-au aparut niste bubite in zona abdomenului .. Ele se inmultesc doar daca ma scarpin. La inceput am crezut ca este din vina ca mi s-a subtiat pielea.. Am Slabit in jur de 20kg si de obicei apar dupa ce mananc ciocolata.. Va rog sa ma ajutati.. Multumesc mult