pete albe

Diverse

Postata de kicsibea19 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Ma numesc Andrea si am 24 ani. In urma cu vreo trei saptamani am observat niste pete albe pe antebratul si bratul stang, fara puroi, fara cruste, nedureroase, doar cateva zone unde pielea este foarte deschisa la culoare. Apoi le-am observat si pe membrul drept, si treptat au aparut si in jurul genunchiilor. Se observa mai intens dimineata dupa ce ma dau jos din pat, cand sunt obosita si dupa dus, si tind sa dispara cand sunt culcata, dupa ce ma dau cu crema si cand sunt la ciclu. Altfel nu am simptome, dar ma nelinisteste faptul ca nu stiu de la ce provin aceste pete, si ce se poate face.

Raspunsuri (14)

Iuli

acum 12 ani

Ar putea fi tinea versicolor (sau pitiriazis versicolor), sau o alta ciuperca. Oricum consultati cat de curand un dermatolog.

diana_anaid

acum 12 ani

aceleazi pete le-a avut si fetita mea pe fata, iar medicul dermatolog i-a prescris crema sau unguent nizoral cu care i-am dat pe acea zona timp de 7 zile dimineata, dupa care trebuie sa expui zona aceea putin la soare pt a revenii la culoarea normala.

catasprytecatalin

acum 10 ani

nu as crede k iau trecut petele!!

diana_anaid

acum 12 ani

e o ciupercuta care la adulti apare pe corp iar la copii pe fata

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs probabil este vorba de afecţiunea numită vitiligo. Nu este exclusă nici varianta enunţată de utilizatorul Iuli (de pitiriazis versicolor) dar aceasta este mai puţin probabilă datorită localizării descrise de d-vs (antebraţ, braţ stâng şi drept şi la nivelul genunchilor)

raul

acum 11 ani

baiatul meu are niste pete albe pe fata de cateva luni ii tot dau cu locoud dar petele se tot intind,imi puteti spune daca e pitiriazos alba pot opri lop***adul si folosi trixera de la avene??

georgeta

acum 10 ani

mi-au aparut niste pete albe pe mina dreapta si vad ca se extind ce trebuie sa fac

marius

acum 10 ani

ATENTIE CEI CARE POSTEAZA AIURELI SA NU MAI p***aTI LUMEA....SUNT OAMENI CARE O PATESC RAU DE TOT DIN CAUZA VOASTRA....CAND APAR PETE ALBE PE PIELE ESTE CLAR O MOSTENIRE GENETICA ..O BOALA CARE NU SE VINDECA SI CARE EVOLUIAZA PE TOATA DURATA VIETII....VITILIGO.....SUNT MII DE OAMENI CU ACEASTA AFECTIUNE....CEI IN CAUZA SA NU DEA BANI PE TOATE p***aILE DIN COMERT...BOALA NU SE MAI VINDECA

lumi

acum 9 ani

da adevarat se numeste vitiligo si este incurabil. depigmentare de piele nu exista tratament eu am de acum 16 ani momentan au stagnat cei cu vitiligo trebuie sa se fereasca cat mai mult de soare si este si pe sistem nervos...

Alina

acum 8 ani

Tu ai asa ceva?? eu nu sunt de-acord cu tine.Aceste pete se pot vindeca, dar pentru asta trebuie foarte mult timp.

Dany bodea

acum 8 ani

buna ziua,in legatura cu petele albe,am si eu aparute pe ambele maini de ceva vreme,mai exact de 5 ani si sau extins un pic dar tot sunt un pic vizibiledar chiar nu exista un unguent prt problema asta?

Alina

acum 8 ani

Tu ai asa ceva?? eu nu sunt de-acord cu tine.Aceste pete se pot vindeca, dar pentru asta trebuie foarte mult timp.

BananaBoo

acum 8 ani

Cancer

George

acum un an

Si eu am la fel si ma interessant un tratament.