pensie pe caz de boala

Diverse

Postata de andreeadiacon cu 13 ani in urma.

in urma cu un an fratele meu(27 de ani) a avut un accident de circulatie grav,dar a fost ''''norocos''''si a scapat cu o fractura de femur in 2 locuri,care nu au necesitat operatie..s a refacut totusi destul de greu si inca are dureri mari uneori mai ales la genunchi..in urma accidentului a slabit 30 kg,ajungand la 64 kg..tot ii facem investigatii,dar nu avem un diagnostic exact..e suspect de boala wilson,sau se pare ac are probleme cu glanda tiroida..nu mai stim ce sa credem..acum a stat in spital pt ca se pare ac ochii ii ieseau din orbite,a facut tratament dar si o reactie alergica la acesta,potasiul din organism i a scazut la valoarea de 1...D na doctor i a recomandat repaos total,nu are voie sa faca efort deloc.intrebarea mea este urmatoarea:cum si unde ma pot ineresa pt o pensie sau un ajutor,ceva pentru caz de boala?

Raspunsuri (2)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Obtinerea unei pensii medicale este dependenta de existenta unui diagnostic. Discutati acest aspect cu medicul lui curant si interesati-va la Comisia de expertiza a capacitatii de munca din sectorul de domiciliu. Sanatate!

marionutz

acum 13 ani

pt un ajutor la primarie ducetiva .
dar ca sa se pensioneze trebuie sa fac un anumit numar de zile de spitalizare trebuie la urma dus la comisia de expertriza de pe raza unde sunteti dv.si dabea dupa acee in functie de rezultatul acela se face o pensie dar nu este cine stie ce,mai ales dac nu pre are ani de munca .