parazitism tip endo-exotrix la firele de par

Diverse Microsporidioza

Postata de ghetop cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Dupa analiza firului de par am avut diagnosticul de prezenta in interiorul bulbului , in jurul acestuia si pe firele de par a filamentelor miceliene . Pe parcursul a doua luni m-am ras in cap de 4 ori si am facut tratament cu sampon Mediket plus, Betadina si Nidoflor, cu schimbarea fetei de perna in fiecare zi si a caciulilor, de asemenea. La repetarea analizei n-a fost nici o schimbare in diagnostic.
Ma poate indruma cineva spre un medic sau un alt tratament?

Raspunsuri (10)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Ati urmat doar tratament topic? Nu ati luat un antifungic per os? Tratamentul unei micoze este de lunga durata, minim 1 luna, dar trebuia sa luati si pastile, nu doar sampon, crema, etc

ghetop

acum 10 ani

am luat Fluconazole TEVA in decembrie 21 de zile dar doctorul a spus ca este daunator ficatului si se mai poate lua peste 6 luni

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

medicul dermatolog? ce micoza aveti? cum se cheama ciuperca sau care a fost diagnosticul exact

ghetop

acum 10 ani

nu stiu cum se cheama pentru ca in rezultatul analizei firului de par se spune doar de prezenta filamentelor miceliene si tipul de parazitism
ar trebui facut un alt test?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

se face cultura pe mediul sabouraud pentru determinarea tipului de micoza; se face si examenul cu lampa wood - lumina fluorescenta. ati fost la un cabinet dermatologic sau la spitalul de dermatologie?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

sunt mai multe tipuri de pilomicoze

tricofitie uscata - parazitare de tip endotrix a firului de par

microsporie - parazitare de tip ectotrix cu evidentierea filamentelor miceliene si in interiorul firului de par; se vindeca spontal la pubertate, la adult apare in stari de imunodeficienta (ex HIV)

tricofitia inflamatorie - parazitare endo + ectotrix - la barbatul adult afecteaza mai frecvent barba si mustata; se transmite de la animalele bolnave

favusul - parazitare de tip endotrix

tratamentul general cu antimicotice poate cuprinde: griseofulvina (4-8 sapt), ketoconazol (3-4sapt), itraconazol - bine tolerat, terbinafina

tratament topic: raderea parului la inceputul si sfarsitul tratamentului, unii autori recomanda la fiecare 10 zile

alcool iodat 1% / medicatie moderna topica

pentru tricofitia inflamatorie se aduga peniciline si corticoterapie generala - cura scurta, deze moderate

ghetop

acum 10 ani

multumesc!
doctorul dermatolog la care am fost nu mi-a zis de investigatii suplimentare pentru determinarea tipului de micoza
a spus ca pentru ce am eu , respectiv acele filamente miceliene , tratamentul cu nidoflor este cel mai indicat

Dana Melinte

acum 10 ani

recomand cu multa incredere tratamentul cu Tinctura Nuca Neagra, Capsule de Pelin si capsule de Cuisoare. Elimina toti parazitii din organism. Impreuna cu familia facem deparazitari de 2 ori pe an.

ghetop

acum 10 ani

tratamentul se face dupa o anumita schema sau acestea sunt de uz general pentru eliminarea parazitilor de orice tip ?

Utilizator11542365927

acum 5 ani

Ai mai rezolvat ceva?