oprirea lactatiei

Diverse

Postata de alexandra501 cu 12 ani in urma.

buna ziua ma numesc alexandra si as avea si eu o intrebare:ce pastile pot lua pt oprirea lactatiei,fetita mea are 1,9 ani medicul pediatru m-a trimis la medicul meu de familie iar acesta nu a stiut ce sa imi dea!ma poate ajuta cineva?va multumesc

Raspunsuri (4)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Cel mai bine va adresati unui medic endocrinolog sau ginecolog. Cum de aveti secretie lactata? Fetita a supt pana la aceasta varsta? daca nu, inseamna ca e alta problema si trebuie sa faceti niste investigatii.
Preparate pentru oprirea lactatiei sunt Bromocriptina (tolerata mai greu) sau Cabergolina (DOSTINEX), dar schema de tratament doar medicul de specialitate v-o poate recomanda.
Sanatate!

alexandra501

acum 12 ani

multumwsc de raspuns,da fetita a supat pana la acesta varsta,am luat de la medicul ginecolog dostinex 5 zile,am intarcat-o pe 1 decemb deja nu a mai supt de 6 zile.....sper sa trecem cu bine peste asta!!!!

Utilizator11711043236

acum o luna

Bună seara! Am alăptat 1 an și trebuie sa ma antorc la munca și vreau sa antarc pe bebe ! Ce pot lua ptr a opri lactația?

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista mai multe metode de a incetini si opri lactatia. Luarea deciziei de a opri alaptarea este personala si este important sa va simtiti confortabil cu aceasta decizie.

Este recomandat sa faceti acest lucru treptat pentru a evita mastita sau alte complicatii.

1. In primul rand, puteti scadea treptat numarul de alaptari pe care le efectuati zilnic.

2. Adoptati o dieta echilibrata, evitand alimentele care stimuleaza productia de lapte, cum ar fi ovazul sau anumite tipuri de plante precum feniculul sau schinduful.

3. Hidratarea este importanta, insa in scaderea lactatiei poate fi util sa reduceti putin consumul de lichide.

4. Exista si medicamente care pot ajuta la oprirea lactatiei. Insa, acestea trebuie luate numai dupa consultarea unui medic.

5. Aplicarea de comprese reci pe sanii plini de lapte poate reduce inflamatia si poate ajuta la incetinirea productiei de lapte.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/intarcarea-bebelusului-ce-trebuie-sa-faci-si-ce-nui_9203