Ochiul

Diverse

Postata de victoritab cu 10 ani in urma.

Va rog ajutati-ma! De doua zile mi s-a umflat pchiul drept si ma doare d efiecare data cand clipesc , banuiesc ca e ceva ulcior sau ceva infectie inauntru. De ceva timp mi se face tot la cateva saptamani , imi trece si iar mi se face . Ce trebuie sa fac ? Ceaiul de musetel e bun ? Am mers la farmacie si mi0au dau kanamicina , doar ca nu imi trece pentru ca mie mi se face inauntru. Multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul oftalmolog pentru a afla diagnosticul cert inainte de a va procura diverse medicamente.

Lia

acum 10 ani

O data cind am avut raceala am facut inhalatie cu musetel. Ma tot uitam la ceas cit am stat, am tinut ochii deschisi si apoi am facut orjelet, parca se numeste, sau pop**ar urcior.
Musetelul nu face bine la ochi, galbenelele da.
Chiar daca te deranjeaza sa nu te freci la ochi, decit eventual cu un tifon sau ceva steril.
Se gaseste la farmacie un medicament sub forma de picaturi, citeste bine prospectul, sa nu atingi capatul de la pompita de ochi, pentru a nu compromite continutul din flacon si a nu te reinfecta.
Spala miinile si apoi spala ochii de citeva ori pe zi cu sapun.
Fara o igiena aparte e cam greu sa treaca sau sa nu se trasnsmita si la celalalt ochi.

victoritab

acum 10 ani

Aha.. Multumesc ! Mi-am factu acum cateva ore ceai de musetel si mi-am pus pe un pansament steril si mi l-am pus deasupra ochiului si pare-mi-se ca mi-i s-a mai tras umflatura. Poate depinde si de la persoana la persoana .

Andreea

acum 9 ani

Pff..Eu am o umflatura si cand am ridicat ploapa aveam ceva alb nu stiu ce e si ma doare lacrimez !!Ce sa fac ???Un sfat ceva???