Ochelari

Diverse

Postata de mayb_e cu 10 ani in urma.

Am fost la oftalmolog si m-a diagnosticat cu astigmatism miopic mixt. Nu prea mi-a explicat mai nimic ..Ce vreau eu sa stiu;e daca sunt nevoita sa port chiar tot timpul ochelarii de vedere? Pe foaia de prescriptie scrie dioptrii pentru distanta.

Raspunsuri (1)

FreeStyle11

acum 10 ani

Poti sa-i porti cel mai bine atunci cand folosesti mult vederea, adica la calculator, televizor, scoala, facultate, servici(daca ai nevoie de o vedere buna).Indicat e sa-i porti tot timpul ca sa eviti agravarea vederii, dar poti sa-i porti ti-am zis cand folosesti mult ochii.Si nu-ti fie rusine de ochelari, alege-ti unii frumosi pentru tine, care iti plac, ca nu ai motive sa te simti ciudat, multi oameni poarta mai ales de cand folosim atatea gadgeturi si stam mult la calculator.Ai grija ca daca ti se agraveaza vederea o sa ajungi sa ai dioptrii mai mari, si atunci chiar o sa trebuiasca sa ii porti pentru ca nu o sa mai vezi mai nimic clar.Sau iti poti lua lentile de contact, dar necesita o igiena mai atenta.