oare ce e?

Diverse

Postata de maria1989 cu 12 ani in urma.

buna seara....vineri am fost internata in spital...pt o cezariana.....mi s-a pus branula....insa la a doua injectie.....pur si simplu nu a putut asistenta sa introduca serul si s-a stropit toata cu acel medicament......cica mi se infundase o vena...si am facut in acel loc niste galme....intrebarea mea este ...sau mai bine zis nelamurirea mea este faptul ca la inceput era doar o zona mica rosie si dureroasa,acum la aprox o sapt dupa s-a extins galma ,durerea si roseata pe toata lungimea bratului...si imi este tot mai greu sa il indoi...ma poate lamuri cineva.....va rog...multumesc

Raspunsuri (6)

Oana

acum 12 ani

Am trecut si eu prin asta, dar trebuie sa recunosc ca mie mi s-au retras acele galme relativ repede... Mi s-a explicat ca au fost rezultatul acumularii sub piele a medicamentului care ar fi trebuit sa intre in vena infundata. Mana m-a durut mult timp dupa, datorita traumatismului. Va recomand comprese reci si un control medical cat mai curand posibil. Multa sanatate!

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Pare a fi o flebita/tromboflebita superficiala. Sarcina reprezinta un factor care favorizeaza modificari tranzitorii ale coagularii. Va recomand sa fiti examinata de urgenta de medic deoarece este necesara instituirea terapiei specifice locale +/- a celei sistemice. Puteti aplica Lioton gel (atentie la potentiale reactii adverse/contraindicatii!) si sa pozitionati bratul intr-o pozitie mai ridicata pana veti fi examinata. Sanatate!

maria1989

acum 12 ani

multumesc frumos....insa la ce medic sa ma prezint?

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna ziua.
Medicul de familie ar fi prima optiune. Puteti apela chiar si la medicul ginecolog care v-a operat...sau la cea mai apropiata unitate de primiri urgente (UPU).

maria1989

acum 12 ani

multumesc frumos

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa aplicati pungi de gheata local si sa va adresati serviciului de urgenta pentru evaluarea leziunii( un hematom este o complicatie postpunctie intravenoasa) si stabilirea planului terapeutic.