oare am coasta rupta sau fisurata ?

Diverse

Postata de Dan Florin1 cu 14 ani in urma.

In urma cu vreo doua zile am fost sa joc un meci de fotbal cu niste prieteni .In timpul meciului am avut parte de o intrare mai energica si am primit o lovitura puternica in partea stanga .Am simtit o durere puternica pe moment de scurta durata si ma intrebam sa am vreo coasta rupta sa fisurata .Durerea persista de 2 zile da numai in timpul respiratiei si parca am o usoara senzatie de insuficienta respiratorie .Ce ar trebui sa fac sa merg la medic sa fac o radiografie sau sa mai astept poate trece durerea ?

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Aplica pe zona respectiva un unguient {gel } antialgic,masand usor. Daca este cu adevarat vorba de o fisura, durerea persista chiar si cateva saptamani. La o fractura,nu mai stai in casa ,de durere........Daca vrei ,poti face si o radiografie. Numai bine !

flick

acum 13 ani

si eu am patito si nici eu nu stiu ce sa fac...creca ar fi bn daca am merge la medic

gabriel Braila

acum 12 ani

Radiorgafie ptr ca daca e fracturata si s-a deplasat din tesatura de muschi toracici iti perforeaza plamanul, ficatul, etc ce mai e pe acolo. De obicei trec 3-4 saptamani de repaos (adica sa respiri cat mai lin)

vasile matei

acum 10 ani

si eu miam rupt o coasta si am fosta la medic si totul e ok acum

Roxxy

acum 10 ani

Buna...am si eu o problema...acum 4 zile am primit o lovitura foarte puternica in coasta dreapta ...M-am dat cu crema nurofen dar tot nu imi trece acum de vr-o doua zile a ineput sa ma intepe cand respir din piept pana in umar...Tin sa mentionez ca am 18 ani ...