Nutritie: Ce sa mananc?

Diverse

Postata de Marinashu cu 14 ani in urma.

Buna. Ma numesc Marina si am 19 ani. Mers la sala de fitness insa am o mare dilema, nu stiu ce sa mananc. Ce as putea sa mananc intr-e mesele principale? De exemplu la scoala (intre mic dejun si pranz). Sa mananc sandwich? Nu mananc paine. Sa-mi iau un iaurt? nu pot sa mananc iaurt dimineata sau seara si ca gustare. Sa-mi iau mere? Merele mai mult de jumatate de ora nu tin de foame (banane nu mananc). Seara beau de obicei lapte. Dar ce pot sa manac seara si intre pranz si cina?

Raspunsuri (3)

ionica

acum 14 ani

Citat:
Buna. Ma numesc Marina si am 19 ani. Mers la sala de fitness insa am o mare dilema, nu stiu ce sa mananc. Ce as putea sa mananc intr-e mesele principale? De exemplu la scoala (intre mic dejun si pranz). Sa mananc sandwich? Nu mananc paine. Sa-mi iau un iaurt? nu pot sa mananc iaurt dimineata sau seara si ca gustare. Sa-mi iau mere? Merele mai mult de jumatate de ora nu tin de foame (banane nu mananc). Seara beau de obicei lapte. Dar ce pot sa manac seara si intre pranz si cina?

Buna,
Am citit undeva ca nutritionistii spun ca regimul alimentar ar trebui s fie cat mai variat si cat mai complex, compus din carne sp***a, multe fructe si legume. Asa ca iti voi da o reteta pe care daca o poti urma va fi bine.
Micul dejun: Aceasta ar trebui sa includa cam o treime produse bogate in proteine, precum oua, cereale sau iaurt degresat, si doua treimi carbohidrati complecsi, precum legume, fructe sau cereale integrale, dar si morcovi, telina sau dovlecei.

- Pranz: Un pranz echilibrat conrine proteine precum cele de pui si peste, alaturi de carbohidrati complecsi din legume (salata, varza, ceapa verde).

- Gustarea de dupa-amiaza: alege fructe proaspete drept carbohidrati complecsi, pentru a-ti creste nivelul de serotonina. Fructele te ajuta s scapi de pofta de dulciuri care apare, in general, dupa pranz.

- Cina: Aceasta masa ar trebui sa fie bogata in carbohidrati si sp***a in proteine, pentru a-ti furniza destula serotonina, astfel incat sa-ti linisteasca hormonii din organism, pentru a te putea odihni cum trebuie noaptea. Pe curand si sa ma tii la curent. Bafta.

andreiraluca

acum 13 ani

ce nevoia sa fac ???//////cacamas pe el ingrassssss!!!!!!!!!!!1

Gabi

acum 10 ani

Pentru reducerea in greutate trebuie sa adoptati unstil de viata sanatos , care sa cuprinda alimentatie bine calculata in functie de nevoiele dumneavoastra , miscare , exercitii fizice recomandate in functie de tipologia dvs (fizic si psihologic ) . Va recomand o intalnire cu un nutritionist pentru a primi cateva sfaturi de specialitate . ma puteti contacta pe [email protected]