nu mai am voce

Diverse

Postata de denes146980 cu 11 ani in urma.

am o intrebare , cine poate sa-mi respunde? o verisoara de a mea in ajunul craciunului si-a pierdut vocea! Cu o seara inainte putea vorbi normal si dimineata nu mai avea voce ! Nu a fost racit , nu a fumat , nu a cantat , ci asa dintrodata! A fost la o serie de doctori si nu-i gasesc cauza Ce poate fi????

Raspunsuri (3)

Buna

acum 11 ani

exista mai multe cauze si exista si remedii vindecatoare. Scrie-mi un email pe yahoo la ***.

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna seara,

Daca cauzele fizice sunt excluse, atunci cauza poate fi de natura psiho-emotionala. Va recomand sa urmeze un proces psihoterapeutic pentru a gasi cauza si, poate, astfel sa si renunte acest simptom.

Liviu

acum 11 ani

MUTISMUL - absenţa vorbirii legată de un factor afectiv, mai mult sau mai puţin involuntar (inhibiţie, inerţie, delir) şi care nu se datorează unei leziuni a centrilor sau organelor vorbirii - poate fi întâlnit, sub variate forme si cu diferite intensitati, în diverse tulburari psiho-afective:

- nevroza obsesivă (ca o apărare de cuvinte obsedante),
- catatonie (când mutismul este absolut, ca o expresie a negativismului),
- sindroame paranoide (unde “vocile” pot comanda tăcerea bolnavului),
- melancolie (unde poate preceda stupoarea, mascând ideile de suicid şi evoluţia delirantă),
- stările confuzionale (legat de inhibiţia generală a funcţiilor psihice),
- isterie s.a.