Nod in gat

Diverse

Postata de alexandradiana39 cu 10 ani in urma.

Buna.Am si eu o problema.Am 20 de ani si de 2 saptamani m-am lasat de fumat deoarece simteam un nod in gat,si un zgomot cand trageam aer in piept.Nu fumez de mult ..de aprox 2 ani cu intreruperi de 4-5 luni ...adica doar in timpul cat sunt pe la facultate..Acum sunt ragusita si ma ustura pe gat ...am fost la ORL si mi-a spus ca nu e nimic grav dar totusi raguseala mea nu mai trece.si mi-e frica!Seara am stari de voma,si intepaturi la inima,in timpul zilei respir greu,dar nu tot timpul.sunt foarte ingrijorata.Ma puteti ajuta cu ceva ?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul endocrinolog pentru a exclude o afectiune tiroidiana.
Senzatia de raguseala mai poate proveni si de la un reflux gastro-esofagian ( consult gastroenterologic).

Mirna

acum 10 ani

Iti recomand un tratament naturist: Modifilan forte care e special pt fumatori si fosti fumatori. Daca nu-l gasesti cu denumirea asta, intreaba de capsule cu extract de Kelp (alga marina bruna). Efectul e de absorbire si eliminare a substantelor toxice din organism. Iar pentru caile respiratorii, Respiration Blend de Secom, care purifica tot tractul respirator. Ambele se gasesc la plafar. Pentru raguseala, e indicat ceaiul de valeriana. In paralel, poti face inhalatii cu uleiuri esentiale (ex. eucalipt, muguri pin).

alexandradiana39

acum 10 ani

Multumesc mult o sa incerc !

alexandradiana39

acum 10 ani

Am fost la un medic endocrinolog,si totul e ok nu am probleme la tiroida...Dar tot ragusita sunt ...simt ca ma inteapa si urechile si maxilarul ...nodul in gat nu il mai simt,doar o raguseala permanenta si sacaitoare ...mi-e frica sa nu fie ceva grav :(( !!!