nivelul eo% 7.9 este exagerat de mare??

Diverse Hipersensibilitate de vasculita

Postata de cameliaraluca cu 12 ani in urma.

buna ziua

am si o intrebare. mi am facut analizele sangelui si mi a iesit la hematologie eo% 7.9 . mi s a spus de catre un doctor hematolog ca trebuie sa fac o analiza a materiilor fecale 3 zile luni miercuri si vineri. oare este corecta aceasta decizie??! Mi a spus ca e destul de grav. Am uitat sa precizez ca am 24 de ani. nu stiu daca are importanta!
multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale eozinofilelor din formula leucocitară sunt cuprinse între 0-450 /mm3 sau exprimate procentual ântre 1-6%. Medicul hematolog a recomandat examenul coproparazitologic (analiza scaunului) deoarece principalele cauze ale creşterii valorii eozinfilelor sunt bolile parazitare precum: trichineloza, toxoplasmoza, giardiaza, malaria alături de boli lealergice, toxice sau inflamatorii precum: astmul bronsic, rinita alergica, vasculite alergice, lupusul eritematos şi reactiile de hipersensibilitate la medicamente. Pentru a afla cauza eozinofiliei trebuie întâi efectuat examenul coproparazitologic şi aflat rezultatul acestuia

cameliaraluca

acum 12 ani

multumesc frumos de raspuns!

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Ar fi bine, totusi, inaintea oricarei investigatii, sa fiti sigura ca este vorba, intr-adevar, de eozinofilie. Ceea ce conteaza este valoarea absoluta a eozinofilelor si nu procentul (daca leucocitele sunt, sa zicem, 5000/mmc, un procent de 8% inseamna 400 de eozinofile/mmc, o valoare perfect normala).