nevralgie

Diverse

Postata de anamo cu 10 ani in urma.

concluzii; scolioza dextroconvexa a coloanei vertebrale cervicale si toracale superioare,cu tendinta la anulare a lordozei cervicale fiziologice. modificari degenerative discovertebrale cervicale etajate. minime protruzii discale circumferentiale etajate la niv C3-C6,fara rasunet asupra rad. nervoase.'' limbus vertebra'' la niv. unghiului antero-superior al corpului vertebral C6.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Modificarile degenerative ( prin " deshidratarea" discului intervertebral), micile hernii de disc ( protruzii) C3-C6 alaturi de scolioza coloanei vertebrale pot fi raspunzatoare de durere cervicala ce iradiaza pe brate. Aveti nevoie de recuperare medicala ( fiziokinetoterpaie, masaj), sa purtati un guler cervical pentru reducerea simptomelor.

MembruMobileApp1470398857

acum 6 ani

In cazut unor crize cu dureri acute in zona cervicala care se lasa pe umeri si brate ce calmante/antimflamatoare se pot folosi?
Sunt diagnosticata cu protuzie posterioara proeminenta intraforaminal dreapta, concluzia RMN:HDC dreapta C5-C6. De ~ 2 saptamani am niste dureri foarte mari care se par a fi generate de o nevralgie (dupa parererea kinoterapeutului). Durerile pe bratul drept sunt mari, foarte greu de suportat. Ce calmante recomandati?
Va multumesc pentru sfatul dvs?

anamo

acum 10 ani

multumesc mult pt ajutor