Nevralgie intercostala sau..

Diverse

Postata de elisa44 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 18 ani si am o mare dilema..Acum aproximativ 1 luna am racit , si in urma unor stranuturi mai dese pur si simplu nu mai puteam respira bine , cand trageam aer in piept simteam un blocaj in partea stanga sub san.. Am fost la doctor si am fost diagnosticata cu nevralgie intercostala , in 3 saptamani mi-a trecut acel blocaj dar aveam intepaturi in spate si in acelasi timp si in partea stanga sub san .. am facut si analize si n-am absolut nimic grav, sunt perfect sanatoasa , la plamani nu am nimic pentru ca am facut radiografie ( am facut pneumonie acum 2 luni cu aproximatie pentru ca am stat cu parul ud si geamul deschis ) .. iar acum de curand de cand am inceput scoala imi trecuse, cum iau contact cu aerul rece ma simt foarte ciudat .. daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema va rog sa-mi spuneti. Multumesc anticipat !

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 10 ani

Seara, la culcare, masaj pe zonele dureroase cu Balsam Gheara Diavolului, de la Herbamedicus. Un recipient de 250 gr , 12 lei.

elisa44

acum 10 ani

Aceasta ''boala'' se poate trata definitiv ?

Adrienne

acum 10 ani

Analgezicele , antiinflamatoarele ,anticoagulantele ,scaderea in greutate [ daca este cazul ] au rolul de a ameliora situatia dar, problema nervului respectiv nu se rezolva. Daca durerea afecteaza buna desfasurare a vietii de zi cu zi atunci, la recomandarea medicului, se trece la injectarea unui anestezic in nerv sau chiar la distrugerea lui.

elisa44

acum 10 ani

Am inteles , voi cumpara acel balsam sa vad daca functioneaza si voi lasa aici comentariu. Va multumesc pentru sfaturi.