Miopie 0.5

Diverse

Postata de str8 cu 9 ani in urma.

Buna seara! Am fost diagnosticat cu miopie 0.5 la ambii ochi ! Cel mai probabil s-a ajuns aici de la faptul ca am stat mult la calculator. Mi-am luat ochelari.Trebuie sa-i port permanent ac***a in vedere ca sunt pt vederea la distanta ? Ma cam incurca cand citesc ceva de aproape adica vad mai clar fara ei dar in rest sunt ok.Mi s-a spus ca dupa 6 luni nu o sa mai fie nevoie sa-i port deoarece miopia se corecteaza ac***a in vedere ca am 17 ani.E adevarat ? Altii spun ca miopia o sa creasca daca port ochelarii ? Care cum e????

Raspunsuri (1)

luminita270

acum 9 ani

Miopia este un defect cu care se confrunta vederea.Sunt mai multi factori care pot favoriza aparitia miopiei(ereditar,anumite sindroame). Daca medicul oftalmolog ti-a dat acest dg ,care se corecteaza prin purtarea ochelerilor,trebuie sa-i respecti indicatiile.Nepurtarea ochelarilor duce la marirea dioptriilor si implicit probleme de sanatate(ameteala,dureri oculare,stari de neliniste). Nerespectand indicatiile medicului,nu faci altceva decat sa-ti fortezi globul ocular sa perceapa anumite obiecte care se afla la distanta si obosesti creierul.Cand citesti(nu la televizor) iti poti da jos ochelarii.Exista si cai pentru corectarea miopiei,chirurgical,in Clinici Private.