mierea

Diverse

Postata de myLifE cu 13 ani in urma.

Mierea ,luata in fiecare zi ca atare ,dauneaza danturii?? Si poate provoca si diabet ?
Iaar mierea luata de mine , e cam "zaharata" (dar de la naturiste luat) e normal sa fie asa ?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Mierea, este un aliment care conţine aprox. 38% fructoză, 31% glucoza şi diverse alte polizaharide printre care zaharoza şi de aceea ca orice aliment care conţine zaharuri poate dănuna danturii.
Deasemenea mierea nu poate fi considerat un aliment recomandat unui diabetic dar nici nu este contraindicată şi poate fi integrată în regimul alimentar al diabeticului, dar doar intr-un cadru strict de raţionalizare a glucidelor care îi sunt permise zilnic, pentru un echilibru al bolii
În legătură cu mierea luată de la Plafar, nu cunosc dacă este normal să fie ˝zaharată˝

Medic Epuran

acum 13 ani

Mierea poate provoca diabet, de aceea unii diabetici folosesc miere dietetică

marilu123

acum 13 ani

mierea zaharisita este naturala, depinde din ce flori este culeasa de albine, ar trebui sa maninci tone de miere sa faci diabet, mierea dietetica nu este naturala