Mi s-a spart o flictena

Diverse

Postata de OanaRM cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
As dori sa va intreb ce pot sa fac daca mi s-a spart o flictena.?Are cam 6 cm lungime si 4 cm latime si nu mai are stratul de piele.Curge un lichid lipicios si transparent din ea si ma doare cand trebuie sa pasesc.Am fost la patinuar si din cauza patinelor am facut o bula care s-a si spart si nu este acoperita deloc de piele.Am incercat sa pun un pansament cu rivanol, dar s-a lipit si am renuntat la ideie.Ce trebuie sa fac pentru a evita infectarea?Va multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Pentru o rana ca cea pe care o descrii, este important sa o cureti corect pentru a preveni infectia. Incearca urmatorii pasi:

1. Spala-ti mainile cu apa si sapun.
2. Curata rana delicat cu apa si sapun.
3. Aplica o crema antiseptica sau antibiotic, daca ai una la indemana. Aceasta va ajuta la prevenirea infectiei.
4. Protejeaza rana cu un pansament steril sau un plasture. Ai grija sa nu lipsesti banda adeziva direct pe rana.
5. Schimba pansamentul zilnic sau atunci cand se uda sau murdareste.
6. Observa rana zilnic pentru semne de infectie, cum ar fi inrosirea, umflatura, durere sau scurgerea unui lichid galbui.

Daca observi semne de infectie sau daca rana nu se vindeca, ar trebui sa mergi la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/flictenele-tratament-si-prevenire_5701