menstruatie neregulata

Diverse

Postata de mirelus cu 14 ani in urma.

Buna seara! Am si eu o problema cu privire la fiica mea, careia prima menstruatie i-a venit la varsta de 10 ani, insa nu in fiecare luna, adica o luna da, doua nu, apoi cateva luni normal si din nou istoria s-a repetat.Avea si dureri destul de mari in acea perioada.Acum are deja 14 ani, dar de pe 10 martie 2009 nici un semn. Sunt ingrijorata, insa sincer sa va spun, nu risc sa o consulte orice medic care sa-i prescrie vreun tratament aiurea care sa ii afecteze sanatatea pe viitor. Cunosc persoane care in urma unor tratamente hormonale neadecvate au avut mari probleme. Stiu ca poate fi si datorita stresului. Ce sfat imi dati?

Raspunsuri (5)

olimpia84

acum 14 ani

tratamentele hormonale se dau in functie organismul fiecaruia, nu se dau dupa ochi, ci in urma unor analizede secretie.Mie prima mi-a fost la 12 ani, cu niste dureri groaznice, incat ajungeam sa scap urina pe mine pt ca daca mergeam la toaleta nu puteam face din cauza durerilor.Apoi un an nu mi-a mai venit deloc.Dupa un an imi venea la 3 luni, apoi pe la 15-16 ani mi s-a reglat.venea lunar dar f abundent.Am mers la planificare familiala si mi s-au dat anticonceptionale.De acolo totul ok normal numai ca aveam dureri de burta o data cam la 3 luni.

cristina0606

acum 14 ani

buna ziua! am si eu o problema, am 21 de ani nu am avut probleme cu menstruatia pana acum ceva timp. luna aceasta si acum 3 luni ma tinut 10 zile. primele 5 zile fiind nedureroase si mi-a curs putin, dupaia mi-a venit normal.eu cred ca e posibil sa fie o sarcina pierduta pentru ca am o cunostinta care a incercat sa ramana insarcinata si a patit acest lucru. am avut un medic ginecolog,chiar l-am schimbat dar sunt foarte nesuferiti, sunt obisnuiti cu femei de peste 50 de ani, si cand apare o persoana de varsta mea sunt dezinteresati. am luat anticonceptionale dupa 18 ani, le-am schimbat de 2 ori dar am renuntat la ele pentru ca imi era foarte rau de la ele si fizic si psihic, a trecut 1 an si ceva decand nu le mai iau. ma streseaza problema asta dar nu vreau sa merg din nou la un medic pentru ca ma simt ciudat, am nevoie de cineva care sa ma inteleaga si sa ma asculte, mentionez ca sunt casatorita si nu am avut probleme pana acum cu menstruatia.
in legatura cu problema dumneavoastra cred ca mai bine ati apela la tratamente naturiste, nu dauneaza organismului si nu duc la modificari hormonale.

Bianka Oana

acum 13 ani

Nu-ti face griji am avut si yo aceiasi problema crede-ma.Am varsta de 13 ani sh mia venit menstruatia la 11 ani sh tot la fel cum zici tu ,am fost la ginecolog si mi-a spus citez"Pana cand se rupe (nu mai stiu ce dar stiu care vorba de vagin)va avem dureri menstruale si veniri neregulate ale ciclului menstrual" asa ca nuti face griji.La revedere :-h

bianca

acum 10 ani

nu stiu ce sa.ti spun ca sh mie nu mi-a mai venit ciclul de un an sh in acest an am mai avut dureri groaznice de burta incat am crezut ca am apendicita cand mi.a venit prima oara la 11 ani a durat vreo 4 zile sh de atunci nimik

Roxana

acum 9 ani

Buna ziua am si eu o problema care ma tine in stres acum 4 zile trebuia sa imi vina ciclu am dureri dar tot nimic....nu imi vine regulat tot timpu si am dureri groaznice in fiecare luna insa luna aceasta am doar dureri si ma dor ovarele suportabil si o scurgere alba nu are miros.....ar putea fi raceala sau o sarcina?