Memorie pe termen scurt

Diverse

Postata de Micul cu 12 ani in urma.

Sunt un tanar de 21 de ani si am o mica nelamurire.De multa vreme am o mica problema as putea spune cu memoria pe termen scurt,iar in ultima perioada mi se intampla cam des de vreo 2-3 ori pe zi .Exemplu plec cu gandu sa iau ceva din bucatarie si cand ajung acolo uit pentru ce am ajuns,iar asta se intampla de 2-3 ori pe zi Este un motiv de ingrijorare?

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Va preocupa ceva in mod special? Ati avut vreo intamplare care v-a afectat mai mult in ultima perioada? Stresul poate avea repercursiuni serioase asupra concetrarii, atentiei si memoriei.

Daca doriti, va pot recomanda o evaluare neuropsihologica si eventual si consiliere psihologica. In urma evaluarii, daca se va constata ca aveti si probleme cu procesele psihice (gen memorie, atentie etc) putem sa va includem intr-un program de optimizare cognitiva.

Va doresc mult succes,