markeri 15-3

Diverse

Postata de Gabimirela cu 10 ani in urma.

timp de 4ani la rand mi-au iesit valori ale markerului tumoral 15-3 de 3-4 ori mai mari decat limita maxima.ce poate sa fie asta?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Indicatia principala a CA 15-3 consta in monitorizarea terapiei, diagnosticul recurentelor si detectia metastazelor in carcinomul de san. Cresteri usoare si tranzitorii ale CA 15-3 se gasesc si in carcinomul pulmonar, ovarian, endometrial, gastric, pancreatic, colorectal.
Valori usor crescute au fost inregistrate si in conditii benigne : hepatite, ciroze hepatice, insuficienta renala, afectiuni pulmonare, ovariene, ale sanului (mastopatie, fibroadenom).
Este recomandat sa efectuati ecografie mamara si/sau mamografie.