Mancarime

Diverse

Postata de ionica222 cu 10 ani in urma.

Buna seara, am postat la diverse deoarece nu prea inteleg ce se intampla.
In urma fiecarui dus, recent a inceput sa apara o mancarime destul de insistena a pielii dar doar de la genunchi in jos. Stiti cumva ce se intampla?
Multumesc

Raspunsuri (3)

cate

acum 10 ani

Buna,Ionica! Citi ani ai? Intreb pentru ca si eu ma confrunt cu aceasta problema,eu am acum 52 dar problema a inceput citi-va ani in urma.La inceput,ca si la tine,dupa dus aveam un prurit teribil de la genunchi in jos,apoi,incet,incet s-a generalizat...deasupra genunchilor pe brate si apoi chiar pe spate,in zona taliei...Eu cred ca e di cauza pielii uscate,am inceput sa folosesc crema de corp,ceea ce nu mai facusem niciodata pentru ca urasc senzatia de uns pe piele si totusi acum o folosesc dupa fiecare dus.Nu e ca nu mai am prurit deloc dar,e mult mai suportabil.Trebuie sa-ti spun ca eu faceam dus in fiecare zi pentru ca traiesc intr-o tara unde e multa umiditate si pentru faptul ca sint o sportiva,alerg doua ore o zi da si una nu in timpul saptaminii.Ai putea incerca si tu,inainte sa mergi la un dermatolog.Te averizez ca am probat mai multe tipuri de crema pina am gasit-o pe cea mai eficienta.

ionica222

acum 10 ani

Am 20 de ani, ca si tine acum cred ca este din cauza pielii uscate, si tot ca si tine urasc cremele.
Am mai citit topicuri despre mancarime, desi unele erau chiar de groaza, nicidecum ceea ce cautam eu, dar in unele se vorbea de apa calda, fierbine.. azi am facut un dus cu apa putin mai rece, calduta.
Daca am simtit odata sau de doua ori pentru o secunda mici intepaturi/mancarimi ale pielii (tot in zona de sub genunchi), pentru moment 1-2 saptamani voi incerca asa...sa nu mai folosesc apa foarte calda, daca nu voi cauta creme hidratante.
multumesc pentru raspuns, apreciez faptul ca ai citit topicul, dar ai si raspuns
o zi buna

MembruMobileApp1472548098

acum 7 ani

Problematica mea e mai ciudata.Am mancarimi pe spate sau generalizata pe corp cand transpir abundent in scurt timp facand un efort considerabil si transpirand din belsug, sau dupa baie.E ceva alergic sau e o boala anume?Fenomenul se genereaza vara la caldura dopa ce m-am expus la soare, dar pielea nu e afectata absolut deloc in zonele specificate.