ma pot inbolnavii

Diverse

Postata de relys cu 13 ani in urma.

am o colega de servici care are hepatita cronica b.Stiu ca face trat. cu interferon.A facut analizele ptr ficat,la care ia iesit niste valori inca de doua ori decit maxima(got ,gpt).In conditiile in care ne desfasuram activitatea la aceesi masa(asamblam componente pe cablaje) exista riscul de a transmite acest virus colegelor ei?Cum ar trebiu sa ma protejez in aceste conditii?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Hepatita B se transmite exclusiv prin contact sexual sau transfuzie de sange. Pericol de transmitere este la hepatia A nu la B. Daca doriti sa fiti linistita, faceti un vacccin antihepatitic (eventual si A si B).