M-am ars cu ulei incins

Diverse

Postata de robin77 cu 10 ani in urma.

M-am ars cu ulei incins si folosesc spray pentru arsuri.Intrebarea mea pentru cei care au mai trecut prin asta este in cat timp trece si daca va ramane semn? Multumesc!

Raspunsuri (5)

FreeStyle11

acum 10 ani

Te-ai ars pe fata?Daca nu te-ai ars pe fata nu ai de ce sa te ingrijorezi ca ramane semn.Depinde de gradul arsurii si de cat de repede ai intervenit cu tratamentul.Insa exista sanse sa ramana semn, dar nu foarte evident.Nu te mai speria de toate chestiile astea pe care le pateste orice om, fii barbat!

dana

acum 10 ani

Dati cu crema de galbenele de mai multe ori pe zi. Alt remediu este Bitter-ul suedez al Mariei Treben (cel original),-se gaseste la Plafar. Garantat nu ramane semn.

gina

acum 9 ani

Si eu m-am ars cu sirop fierbinte de la dulceata. Din neatentie cand am turnat in borcane mi-a curs pe degetul din mijloc cu tot cu unghie. Repede m-am sters de sirop ( mai este si lipicios) si cu degetul in apa rece sub jet cateva minute. Doare de nu spun. Ustura de mi-ai iesit ochii din cap. Am spart un ou si am bagat degetul in albus ( ce sa-l mai bat spuma). Tot nu mi-a trecut durerea cam 30 de minute. Iar apa rece, iar albus. Am gasit apoi Fenistil gel ( chiar expirat de 2 luni) mi-am dat asa cu el. E f bun. Mi-a calmat durerea si mi-a linistit fierbinteala.Am pus si faina. Sotul s-a dus in oras si mi-a luat OXIMED- ( fostul Bioxiteracor). Ce bine! Ce bun! Am dat. Degetul e rosu dar nu mi-au iesit basicute. Nu ma mai ustura. Off

Scripcariu Constantin Dumitru

acum 9 ani

Depinde cat de mare ieste arsura !! Am sufarit 9 arsuri de gradul 4 pe corp din 2011 si am si acum urme dat filositi Aloe Vera frunza despicata in doua se pune pe zona cu acel gel si cumparati acel leocoplas de 10m/10cmcare ia 22-25 lei si puneti pe zona inchinzand zona pana a doua zi sau cateva ore .sau cuparati ser de melc care la mine pe cicatrcea cat palma a incep[ut sa se vada ca ieste bun.ori cautati aici pe net Constractubex sai Cicatrix special pt cicatrici si de ficare data desimfectati zona cu Betadina Eu am flori de Aloe Vera la c***a tel 0741333749 trebuia atunci si pna se inchidea rana sa dati cu Oximed este sprai ce eu lam folosit si este superb nu ar trebui sa lipsesca din casa noastra la arsuri este super

Scripcariu Constantin Dumitru

acum 9 ani

Depinde cat de mare ieste arsura !! Am sufarit 9 arsuri de gradul 4 pe corp din 2011 si am si acum urme dat filositi Aloe Vera frunza despicata in doua se pune pe zona cu acel gel si cumparati acel leocoplas de 10m/10cmcare ia 22-25 lei si puneti pe zona inchinzand zona pana a doua zi sau cateva ore .sau cuparati ser de melc care la mine pe cicatrcea cat palma a incep[ut sa se vada ca ieste bun.ori cautati aici pe net Constractubex sai Cicatrix special pt cicatrici si de ficare data desimfectati zona cu Betadina Eu am flori de Aloe Vera la c***a tel 0741333749 trebuia atunci si pna se inchidea rana sa dati cu Oximed este sprai ce eu lam folosit si este superb nu ar trebui sa lipsesca din casa noastra la arsuri este super