listeria

Diverse

Postata de LUCIAN151528 cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu Listeria, titrul 1/320, NU sunt insarcinata si nu prezint simtologia specifica infectiei cu Listeria. Tratamentul consta in 21 capsule ampicilina (de 500 mg/capsula) in 3 prize pe zi (7 pilule la 8 ore), timp de 14 zile. Mai iau suplimentar si 1 capsula silimarina (1000 mg) si 1 capsula fluconazol(100 mg) pe zi. Iau capsule de ampicilina deoarece mi-e frica de ace si intepaturi.s-a mai tratat cineva de listeria nefiind insarcinata? Ce fel de tratament ati tinut?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În tratamentul infecţiilor cu Listeria se întrebuinţează Penicilina sau Ampicilina împreună cu un aminoglicozid (Gentamicină)