Lipsa diagnostic

Diverse

Postata de czo cu 12 ani in urma.

Sunt in varsta de 44 ani, incerc cu disperare de un an sa am un diagnostic ac***a urmatoarele probleme;
adenopatii laterocervicale infracentimetrice, ecografic cu caracter inflamator foarte dureroase, subfebrilitate de apx.1an, glosodinii, uneori dureri in stern, senzatie de "gheara in gat". Totul a debutat cu durere in gat si tuse -8luni- senzatie de obstacol in gat.
Probele biologice normale, probe inflamatorii normale, CT torace cu substanta de contrast normal.

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Ar fi util sa ne furnizati rezultatele investigatiilor biologice pentru a le corela cu simptomatologia descrisa. Afectarea pare a fi buco-faringo-esofagiana. Se pot lansa multiple ipoteze privitoare la etiologie: de la alergie la deficite vitaminice/de fier, infectii virale, afectiuni hematologice, etc. Se poate discuta mult pe aceasta tema. Luati in considerare si eventualele probleme de sanatate pe care le aveti precizate deja, medicatia pe care o luati, alimentatia, suplimentele alimentare, stresul...Nu sunt de neglijat nici factorii de mediu. Istoricul bolii este foarte important, deci incercati sa sistematizati datele. Multa sanatate!