lipsa de fier

Diverse

Postata de monica 1964 cu 10 ani in urma.

´Buna ziua. As avea si eu o intrebare pentru fiul meu care are 27 de ani care de anul trecut a inceput sa consume foarte rar carne. A slabit vreo 15 kg pe parcursul a 8 luni ,dar desi din decembrie a inceput sa manince normal carne in ultima luna a slabit fara sa vrea 5 kg , este foarte obosit si doarme foarte rau si o ureche ii tiue (face zgomote) este foarte nervos si de fiecare data dupa mincare . merge la toaleta. A facut controlul singelui la care toate au iesit bune ,inafara de fier care are lipsa , dar doctorul a spus ca nu este asa de rau . ia dat trimitere la ORL si asta a fost tot . as dori un raspuns daca este posibil deoarece slabeste foarte mult la 1,75 cm are doar 63 kg.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

O parere.....n-are nicio legatura consumul de carne ......Eu consum carne foarte rar, spre deloc, dar nu am astfel de probleme. Tiuitul din ureche poate fi semnul unei oxigenari proaste a creierului din cauza circulatiei sangelui. Problemele pe care le are, dupa ce mananca, ar putea avea drept cauza o afectiunie digestiva. Daca rezultatul de la ORL este bun, un control la cardiologie si la gastroenterologie ar fi indicat. Deficitul de fier se poate reface prin medicatie si alimente bogate in fier.