lipsa de calciu

Diverse

Postata de caramela10 cu 10 ani in urma.

Buna ziua.Va rog sa -mi spuneti si mie ce as putea face sa-mi creasca calciul tinand cont ca este foarte scazut si eu mananc branzeturi si iaurturi zilnic si nu se fixeaza decat pe la incheieturi(am varsta de 45 ani).Va multumesc

Raspunsuri (4)

Mirna

acum 10 ani

Nu mai mancati lactate zilnic pentru necesarul de calciu, sunt pline de colesterol, hormoni si antibiotice si nici nu va rezolva problema. Calciul din lactate provine din alimentatia vegetala a ierbivorelor, deci din verdeturi. Varza si salata, nautul, amaranthul si quinoa, migdalele si susanul, sardinele si cerealele integrale sunt printre cele mai bogate in calciu si nu au reactiile adverse ale produselor lactate.

caramela10

acum 10 ani

Va multumesc mult,o sa incerc si cu aceste produse .

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul endocrinolog pentru a exclude o cauza a hipocalcemiei ( scaderea calciului).

caramela10

acum 10 ani

Va multumesc.