Lipsa calciu?

Diverse

Postata de Andreea8517 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am 26 de ani si de ceva vreme ma confrunt cu o problema. Pe perioada menstruatiei, daca nu sunt odihnita, daca pierd o noapte si nu dorm suficient de mult a 2a zi, risc sa imi pierd controlul asupra corpului ptr. o fractiune de secunda. Pur si smplu imi zvagnesc mainile, nici nu stiu cum sa explic mai bine, de cateva ori pur si simplu am cazut din picioare, ma ridic imediat, nu e ca si cum as lesina cateva secunde, sa stau inconstienta. totul se intampla ptr. o fractiune de secunda. Imi e frica sa tin ceva in mana, pentru ca pur si simplu le arunc...parca as avea un scurt circuit
In timpul liceului mama m-a dus la un neurolog, care mi-a dat niste pastile foarte puternice, de la care adormeam pe la scoala de puternice ce erau. Dupa o perioada m-am dus la bucuresti si i-am explicat doctorului ca ma loveste de problemele aceastea numai in perioada menstruatiei, mi-a zis sa intrerup imediat taratamentul neurologului, ca este doar o lipsa de calciu. Am luat calciu cu D3....dar tot asa fac...
Cui trebuie sa ma adresez? Ce analize sa fac?

Multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

calciul contribuie in contractia normala a fibrelor musculare. O analiza serica a calciului total, ionic, a magneziului seri poate stabili existenta sau nu a unei hipocalcemii (lipsa de calciu). Aceasta se poate manifesta prin spasmofilie (semnul chvostek pozitiv) sau tetanie: spasme musculare, grimase faciale, tremuraturi ale buzei superioare, iritabilitate. Suplimentar se poate doza calcitriolul pentru a depista un eventual deficit de vitmina D.

Alexandra

acum 9 ani

Bună ziua.Pastilele de fier opresc menstruatia ?

Crisi

acum 9 ani

Buna ziua. Am 24 de anii si am avut niste ameteli si palpitatii puternice si am facut analizele de calciuseri,ionic si sideremia si EKG si nu am nimic. I-mi poate spune cineva ce as putea sa am?

Lili

acum 9 ani

Mai verifica: magneziul, potasiul din sange.Iar daca palpitatiile le simti in gat, mai vezi si anticorpi anti Helicobacter pilory, din sange sau prezenta bacteriei in scaun.