linfangiom chistic

Diverse

Postata de Dorina104114733 cu 15 ani in urma.

am un baietel de 6 luni care s-a nascut cu o galma la gat si a fost operat de 2 ori in 2 luni la sp Grigore Alexandrescu cu dioagnosticul linfangion chistic. dupa fiecare operatie s-a umflat. am inteles ca sunt necesare mai multe interventii. as vrea sa stiu mai multe detalii despre aceasta boala.va multumesc

Raspunsuri (3)

Florian Alex

acum 15 ani

Care este natura chistului, este epidermoid?

Dorina104114733

acum 15 ani

in foaia lui de externare si in rezultatele la analize scrie doar limfangiom chistic suprainfectat cu vase trombozate,ganglion limfatic cu limfoadenita.locul este tare si putin rosu.doctoru nea spus ca nu e maligna,ca sunt mai multe etape, a mai ramas un ganglion langa ureche dar spune ca nu trebuie scos ca este prins de nervi si este risc.din acest ganglion spune ca nu se reface ca este tesut mort.a vrut sa ii faca o ecografie dar nu a mai facut-o pe motiv ca e bine si se retrage umflatura.as dori un sfat,nu este risc totusi e a doua operatie intr-un timp scurt.de la ultima operatie are gurita putin intr-o parte,el spune ca se reface in timp.va multumesc.

Elena453119250

acum 15 ani

mergeti si la spitalul colentina pentru alte investigatii. cunosc un caz al unui copil de 2 ani
cu un ganglion marit cat un ou la gat, care e tratat acum pt. o boala generalizata in tot corpul, are si pete pe corp mai nou si i se pusese gresit diagnosticul de varicela.boala a fost depistata dupa analize de sange la acest spital