lesin,ameteli

Diverse

Postata de marialarisa6 cu 8 ani in urma.

Buna ziua ,

In urma cu 2 saptamani am lesinat ,fara o cauza anume . De la o perioada am observat persistenta unor ameteli in special in momentul in care ma aflu in locuri inchise ,putin oxigenate , simtind nevoia de mult aer . Am primit o parere precum ca ar putea fi o circulatie cerebrala sp***a si creierul nu primeste suficient oxigen si recomandat ar fi sa merg la un neurolog,respectiv un RMN . Ce sfaturi/parrei imi puteti oferi ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !!

Raspunsuri (2)

nu ai nimic

acum 8 ani

o cadere, un lesin sau un accident este perceput ca pe un soc.
in momentul acela sufletul se sperie si memoreaza tot ce se intampla.
Si pe urma cand apar anumite imprejurari similare sau frica de a cadea din nou miscara salvata atunci la cadere in creier este pornita. Adica se naste o ameteala, care este un fel de efect video care consta in suprapunetea miscarii de cadere din acel moment la imaginea care provine din ochi.
Asta-i ameteala. Cei care sunt pe vapoare cu tangaj mare le este frica sa nu cada, de aceea apar greturi si ameteli.

la tine lesinul socant a declansat ametelile. daca iti dispare frica sa nu lesini din nou - a fost un lucru unic ! - iti dispar si ametelile.
Frica de a lesina din nou naste ameteli.
Asta este. Greu de crezut dar extrem de adevarat.
Studiati Noua medicina germana care a depistat cauzele adevarate la toate bolile.

tot eu

acum 8 ani

daca ai lesinat intr-un anumit spatiu, un spatiu similar iti poate aduce aminte inconstient de primul lesin si asa apare inconstient frica si ca urmare si ametelile. Corpul se afla imediat in alerta in locuri in care am suferit deja o trauma, un soc.