LAMURIRE ACUITATE VIZULALA MAI MICA DE 0.1

Diverse

Postata de mailpn88 cu 12 ani in urma.

CE INSEAMNA ACUITATE VIZUALA (AV) MAI MICA DE 0.1(1/10),CU CORECTIE AERIANA SAU LENTILE DE CONTACT,LA OCHIUL CEL MAI BUN ? POATE FI INCADRATA IN ACEASTA CATEGORIE DE ACUITATE VIZUALA MAI MICA DE 0.1(/10) O MIOPIE DE -5 ? CE INSEAMNA MIOPIE FORTE ?

Raspunsuri (3)

Cristina

acum 12 ani

Acuitatea vizuala se masoara de catre medicul oftalmolog . Eu am acuitate vizuala 0.1 la ochiul drept si nu vad aproape nimic cu acesta( ambliopie mare) . Nu stiu daca o miopie de -5 poate fii incadrata aici. Mai bine mergeti la un consult oftalmologic

Iuli

acum 12 ani

Inseamna ca vedeti un rand din 1 (primul, cel mai mare) cu tot cu ochelari sau lentile pe ochi. Ceea ce este extrem de prost. Numarul dioptriilor nu are legatura cu acuitatea. Puteti avea -20 dar sa vedeti perfect cu ochelari asa cum puteti avea -1 si sa nu vedeti deloc. Ceea ce conteaza este 1. daca miopia a fost descoperita de o varsta frageda si prescrisi ochelarii si eventual exercitiile necesare (daca nu, se instaleaza ambliopia) 2. daca aveti ale probleme oculare datorate miopiei sau altei afectiuni (leziuni de fund de ochi, coroidoza miopica etc). Acesti doi factori pot determina o vedere sp***a chiar si cu ochelari. Eu am -4 si vad perfect cu ochelarii, toate randurile, pana la cel de jos.
Puteti citi informatii despre aceste aspecte pe blogul Prof. dr. Monica Pop la monicapop.ro

Ana

acum 10 ani

Eu m-am născut cu proleme mari de vedere Am miopie forte OD -20 OS -23 Coroidoza miopica extinsă astigmatizm compus glaucom cu unghi ingustat ( operat iridotomie) degerecenta vitreana sechele cheratita herpetica recidivata Anziometropie congenitala. Eu mai vad foarte putin. Zile trecute am fost sa imi măsoare dioptrile nu mai măsoară aparatul iar ochelari ai țin ca sa ma mai ajute dar in zadar. Sa imi spuneti se mai pote face ceva de acuite vizuala OD forte putin iar OS nimic va multumescE