iodid

Diverse

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

mama mea ia de cateva luni iodid de 200 pt noduli tiroidieni.se poate sa fie prea mult?ce efecte are surplusul de iodid?

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Iuli

acum 13 ani

Ionescu inceteaza cu p***aile! Iodul foace FOARTE BINE afectiunii de care sufera mama doamnei Angy. Ma mir totusi ca nu i-ai recomandat unul din remediile tale miraculoase! Doamna are o problema tiroidiana si daca nu stiai, iodul din alimente nu este suficient si este necesara suplimentarea. Altfel de ce i-ar da asa ceva? Iarasi incepi cu conspiratia mondiala?!

Doamna Angy, daca medicul endocrinolog i-a prescris mamei iodid de 200 inseamna ca aceasta este doza indicata. Va dati seama ca scopul oricarui medic este sa vindece sau sa amelioreze starea pacientului. Nu are nici un medic interes sa ii faca rau pacientului! Si cum toti medicii din lume dau iod la astfel de afectiuni, mi-e tare greu sa cred ca toti vor sa isi imbolnaveasca pacientii! Desigur, excesul de iod nu este recomandat, insa mama dvs oricum trebuie sa mearga la control macar din 6 in 6 luni. Cand merge la control medicul ii va reevalua cantitatea (sau sa il roage ea sa o faca) si sa il intrebe toate nelamuririle pe care le are.

Iulia

acum 10 ani

Eu iau iodid 100ug de 3 ori pe zi in sarcina, fara probleme majore cu tiroida ci pentru ca un anumit hormon tiroidian (FT3, pe care inteleg ca si copilul il foloseste din corpul mamei pentru propriile procese) mi-a iesit usor sub limita normala. Ma indoiesc ca este o doza prea mare si oricum, fac analize lunar deci medicul ma va sfatui cum sa procedez cu dozarea in urma repetarii analizelor.