Interpretare analize

Diverse

Postata de Steli86 cu 12 ani in urma.

Buna seara! Am 26 ani,recent am facut analize de sange cu urmatoarele rezultate peste sau sub valorile normale si as vrea sa stiu ce reprezinta si ce ar trebui sa fac in continuare:

ASO ver2 341,33 IU/ml (valoarea normala

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa mai rescrieti rezultatul. ASO sau ASLO?

Steli86

acum 12 ani

Mesajul postat nu este intreg, ulterior l-am postat in intregime, o eroare a site-ului. Referitor la analize, pe hartii scrie ASO, toate sunt scrise in lb engleza, dar se pare ca despre ASLO este vorba, tot pe site mi s-a raspuns ca valoarea ridicata a acestuia indica o infectie cu streptococ, intrebarea mea este, ce analize trebuie sa fac in continuare pentru a afla unde este localizata infectia?
Pe rezultate apar urmatoarele, peste sau sub valorile normale:
ASO ver2 341,33 IU/ml
TGP alanine aminotrans, liquid 60,8 U/L
Bilirubin direct 0.23 mg/dl
CREA Jaffe Gen2 Comp 0.46 mg/dl
LDL-C plus 2nd gen. 106,7 mg/dl

Ce analize trebuie sa fac mai departe?
Va multumesc