Interpretare analize sange fetita 1a6l

Diverse

Postata de isamara cu 13 ani in urma.

Buna seara,

Am o fetita de 1an si 6luni si recent i-am facut analizele de sange.
As dori sa-mi interpretati rezultatele la urmatoarele analize:

electroforeza proteinelor serice:

alfa 2 gl% = 15, 2% (valori normale 9, 5-14, 4)
beta 1 gl% = 10, 2% (valori normale 6-9, 8)
beta 2 gl% = 1, 7% (valori normale 2, 6-5, 8)
gamma gl% = 9, 2%(valori normale 10, 7-20, 3)

fosfataza alcalina = 324 u/l (valori normale 281)

sideremie = 125 micrograme/dL (valori normale 25-101)

limfocite = 3, 91 mii/microL(valori normale 4-10, 5)
monocite = 10, 5 %(valori normale =10)

Le-am interpretat la pediatru si mi-a spus ca este o limfopenie usoara si e predispusa la infectii-are imunitate scazuta.
Dar, am mai citit apoi pe internet si am gasit numeroase cauze si m-a cam speriat putin, de aceea as dori o alta interpretare.

Mentionez, ca acum o luna de zile a avut o viroza si o faringotraheita acuta, pe care am tratat-o cu antibiotice.Iar, in prezent ii dau un produs naturist de imunitate/ImunoRoyalJunior de la Pronatura.

Va multumesc mult pentru ajutor.

Seara buna!

Raspunsuri (1)

Delia

acum 9 ani

Si eu am o problema asemanatoare cu fiica mea de 3 ani si 7 luni.
La electroforeza proteinelor serice avem rezultatul urmator:
gamma gl% = 9%(valori normale 10, 7-20, 3)

Ce ati facut sa ii cresteti imunitatea?

Multumesc