inr

Diverse Tromboza venoasa profunda dvt Preventia trombozei venoase dupa chirurgia generala Valve cardiace Proteze cardiace supape valve de tesut
+2
Vezi toate grupurile

Postata de petrybar cu 12 ani in urma.

cat trebuie sa fie inr la tratamentul cu plavix

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie ce afectiune aveti, pentru ce boala urmati tratament cu plavix? ac***a doar informatia ca urmati tratament cu plavix, nu se poate spune clar cat ca nume trebuie sa fie INR-ul, deoarece nu stim boala, nu stim de cat timp luati plavix, daca mergeti la controale repetate ale valorii INR pentru ajustarea tratamentului, etc. aceasta informatie trebuie sa o primiti de la medicul dumneavoastra curant, care v-a si prescris medicamentele.
valorile INR variaza in functie de diferite laboratoare, dar de principiu ar trebui sa fie acestea in functie de situatiile urmatoare:

''Intervalul terapeutic al INR in cursul tratamentului cu anticoagulante orale (conform Ghid ACCP 2008):
- INR=2.0–3.0 (2.5): pentru majoritatea situatiilor clinice

- INR=2.5-3.5 (3.0): valve cardiace mecanice, episoade tromboembolice repetate la pacienti aflati sub tratament anticoagulant cu INR = 2.0-3.0.
- INR=3.0-4.0 (3.5): infarct miocardic, pacienti cu tromboza remisa de proteza valvulara mecanica aortica.
- INR=3.5-4.5 (4.0): pacienti cu tromboza remisa de proteza valvulara mecanica
mitrala.
- INR=1.5-1.9: pacienti cu un prim episod neprovocat de tromboza venoasa profunda
sau embolism pulmonar, dupa primele 3 luni de tratament, in cazul in care nu este posibila testarea INR la interval de 4 saptamâni pentru monitorizarea tratamentului; preventia primara a infarctului miocardic la pacienti cu risc crescut.''

va urez o zi buna

dr Gabi

acum 10 ani

Plavix e entiagregant plachetar,nu anticoagulant oral deci nu influenteaza INR-ul.

cornel

acum 10 ani

acum un an am facut un infarct, am 2 stent-uri,tratament cu trombex. inr 1,28. e ok?multumiri anticipate

camelia

acum 9 ani

ce schema tb sa urmez daca iau sintrom si mi-a iesit inr 1.59 la ultima analiza

Elena Marcosanu

acum 8 ani

Dupa un infarct cu aplicare de 3 stenturi cat timp trebuie sa urmez cu plavix, spironolactona?Trebuie sa merg la acelasi medic care m-a salvat anul trecut, sau oricare alt cardiolog poate mentine sau schimba tratamentul dat la Fundeni?Fiind din provincie, e mai greu cu deplasarea.
Va multumesc.

Axenti Nicolai

acum 8 ani

In urma cu 2,5ani sotia(65ani)a suferit un ACVI din cauza fibrilatiei atrialeEra si hipertensiva .Urmeaza tratanent cu:Pradaxa 150mg/dimineata si seara;Twinsta 80/10/dimineata;Conncor 2,5/dimineata si Siofor 1000/dimineata.Analiza de laborator din 29.12.2015:Procente de protrombina =66,7% INR=1,22
Cum sa interpretez valoarea INR fata de administrarea anticoagulantuliPradaxa.Multumesc.