injectie precipitata

Diverse

Postata de Daniel-Alexandru cu 15 ani in urma.

Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema:in urma unui diagnostic de cervicita am primit printre altele injectii cu gentamicina si refen.Numai ca una din asistente nu a stiut ca nu se fac impreunea pentru ca precipita si mi-a facut asa.Ea zice ca a tras o fiola de algocalmin dar solutia era alba.Mi-a facut un pic apoi nu a mai putut,probabil se branzise pe ac.Mi le-a facut apoi separat.De atunci a trecut o saptamana timp in care mi-am pus varza,comprese cu apa rece de teama unui flegmon.Nu am facut pana acum dar inca imi e teama.Modificari la locul injectiei nu sunt dar cand apas se simte un pic tare,mai tare decat in cealalta parte.La fel cand stau pe scaun sau in pat simt o durere dar nu mare,o usoara intepatura si parca o "bazaire"-nu stiu cum sa denumesc ce simt in interior.De atunci mi s-au mai facut injectii pe aceeasi parte.Intrebarea mea este:mai pot sa fac flegmon?ce s-a intamplat cu substanta care mi-a fost injectata asa-se absoarbe sau ramane acolo?Tratamentul l-am terminat saptamana aceasta,luni, iar pana azi mi-am tot pus varza.Va multumesc mult!!

Raspunsuri (2)

adriana36106933

acum 15 ani

In principiu daca nu ai facut pana acum flegmon,e mai putin probabil sa-l faci.Dar se poate sa fi facut un nodul cu care ai sa ramai ceva timp...

Daniel-Alexandru

acum 15 ani

Multumesc mult!Din fericire,au trecut 2 saptamani de atunci si nu am facut flegmon insa nodulul il simt.Bine ca nu s-a intamplat mai rau.O sa fiu mai atenta de acum inainte cu modul in care mi se vor face injectiile,ceea ce sfatuiesc pe toata lumea.Multumesc inca o data pentru raspuns!