Inghitire ovul vaginal? Ce pot face?

Diverse

Postata de AliS cu 2 saptamani in urma.

Bună seara, o întrebare, am inghitit din greseala, un ovul vaginal klion-d, am confundat medicamentele. Ce se poate întâmpla? Este grav? Ce pot face? Momentan nu simt nimic? Dacă ma va durea stomacul ?pot lua ceva? îmi este frica, pot sa mor?...mulțumesc..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Nu trebuie sa va faceti griji prea mari, cu toate ca nu este recomandat sa inghititi un ovul vaginal, nu este mortal. Klion-D este un medicament antifungic si antibacterian utilizat in tratamentul infectiilor vaginale, iar majoritatea ingredientelor ar trebui sa nu cauzeze probleme grave daca sunt ingerate. Cu toate acestea, este posibil sa experimentati unele efecte secundare precum greata sau voma.

Daca simtiti orice disconfort sau durere de stomac, este bine sa consultati un medic. In cazul in care simptomele devin grave, ar trebui sa mergeti la camera de urgenta.

Ca masura de precautie, pentru viitor, va recomandam sa pastrati medicamentele intr-un loc sigur - de preferat, separat ovulele de restul medicamentelor - si sa le luati numai dupa ce ati citit cu atentie instructiunile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/topul-celor-mai-eficiente-remedii-naturale-contra-infectiilor-vaginale_15306
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cat-de-periculoase-pot-fi-infectiile-vaginalei_16290
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cum-puteti-scapa-de-infectiile-genitalei_16907

Va dorim multa sanatate!