Infectie

Diverse

Postata de r0xana cu 10 ani in urma.

Cam de o saptamana am o durere de cap in zona occipitala sau parietala ce apare ca cateva ore dupa ce mananc. La aceasta se adauga episoade diareice (cu scaune spumoase), greata, stare generala p***a, saliva albicioasa si spumoasa. Am luat timp de 5 zile furazolidon la 6 ore, fara prea mare rezultat si smecta (am observat ca daca luam smecta dupa masa imi disparea durerea de cap). Imi puteti da, va rog, un indiciu in legatura cu ce ar putea fi?

Raspunsuri (2)

simona

acum 10 ani

S-ar putea sa fie de la bila , sau poate ai o enterocolita . Ai grija ce mananci , caci si una si alta cer regim alimentar, adica fara prajeli , fara grasimi , trebuia sa mananci alimente usoare , care nu produc fermentatie si balonare . Totusi , inainte si dupa masa , bea putin ceai din urmatorul amestec de plante medicinale : galbenele , busuioc, cimbrisor,menta, musetel,soc,salvie,anghinare.Fa un amestec compus din cate o lingurita din fiecare planta medicinala , din care vei folosi doar o lingurita de amestec la o cana de infuzie ( clocotesti 250ml apa si o torni peste o lingurita de plante medicinale , lasi acoperit 5 minute si strecori , bei caldut , pana la trei cani pe zi , de-a lungul zilei , cate un pic , sau macar inainte si dupa masa , cate o jumatate de cana ) . Daca poti, inlocuieste ceasca de cafea de dimineata , cu o cana de ceai de galbenele in combinatie cu anghinare , iar zaharul sa-l fierbi odata cu apa . Durerile de cap ar putea indica o dischinezie biliara .Incearca cu aceste ceaiuri si vezi cum te simti. Daca sunt prea multe plante , alege macar galbenele , menta , musetel si , daca e de la bila , neaparat anghinare , desi anghinarea e foarte buna si pentru stomac , pentru detoxifierea ficatului ,etc.. Daca simptomele nu se amelioreaza vizibil dupa acest tratament, ar fi bine sa consulti un medic , poate fi vorba de un parazit intestinal , hepatita , etc. Simptomele pot fi diferite in functie de om.Multa sanatate!

r0xana

acum 10 ani

Va multumesc mult pentru timpul acordat.