Incretirea degetelor

Diverse

Postata de rauull cu 12 ani in urma.

Am observat ca de ceva timp, mi se increteste pielea(mai exact buricele degetolor) cand stau mai mult de un minut cu mana in apa,exact ca atunci cand ai face o "baie foarte lunga" si nu stiu din ce cauza pentru ca nu aveam aceasta problema inainte,aceasta problema am sezizat-o si in timpul unei cure care sa zic ca a fost una mai stricta dpdv al alimentatiei desi greutatea mea nu era una asa de grava in cat sa necesite o asa dieta(in fine nu am tinut foarte mult o dieta,defapt nici n-a fost o dieta mai mult ma "autochinuiam" si ma infometam practic,acum mananc mormal de 2-3 zile dar problema cu incretira degetolor persista care sa fie cauza?

Raspunsuri (9)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu este nimic anormal dacă pielea buricelor degetelor se încreţeşte după ţinerea mâinilor în apă

angi

acum 11 ani

buna, de vreo cateva luni vreau sa spun ca si mie mi se increteste pilea pe degete foarte tare la simplu contact cu apa, pot sa i-mi adun pielea pe degete asa de tare se increteste, problema e ca nu i-si revine numai abia dupa o jumate de ora sau mai mult... sunt foarte speriata sii vreau sa ma ajute cineva!

mihaela

acum un an

dar daca pielea este mereu asa incretita, fara sa stea in apa?

rauull

acum 12 ani

Dar ce sa fac sa nu se mai increteasca dupa un minut?!Inainte nu mi se intampla asa ceva....

ariadna lorena

acum 11 ani

Buna. Si mie mi se increteste pielea pe maini foarte repede. Patesc asta de vreo 2 saptamani si sunt disperata. Am incercat sa aplic crema de galbenele si mi-a trecut. De 5 zile nu mi-am mai pus crema de galbenele si problema revine.
Precizez ca prima data cand am patit asa, dupa vreo 2-3 zile in care pielea a inceput sa se increteasca f repede, intre degete mi s-a uscat f tare pielea si s-a facut ca o scoarta care apoi a picat si pielea mea si-a revenit la normal datorita cremei de galbenele.
Acum ca am renuntat la crema, problema a reaparut insa nu a inceput sa se usuce pielea ca si prima data.
Eu stiu cum e pielea incretita dupa ce faci baie, dush sau orice, dar eu patesc asta dupa ce ma spal pe fata sau pe maini. Stau maxim un minut si degetele mele se incretesc groaznic.

John

acum 8 ani

Intrebarea mea este: beti apa suficient si tot se incretesc degetele ? Eu stau in apa si o ora si abia se incretesc putin.

vio ad

acum 7 ani

Si eu am aceeasi problema cu incretirea palmelor la contactul cu apa calda in special dupa 1 minut ... .help

Andreea H

acum 2 luni

Ati gasit o solutie?

Andreea H

acum 2 luni

Si eu am inceput sa patesc asta cam de 1 saptamana. Sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Ati gasit o explicatie/ solutie?