Imi amorteste mana stanga si p***a piciorului

Diverse

Postata de ilicaf cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Aproximativ de 2,3 luni imi amorteste (simt furnicaturi) in mana stanga mai exact doar in palma de obicei cand stau la birou sau in anumite pozitii cu mana, am observat ca si p***a piciorului stang mai simt cateodata furnicaturi si o usoara amorteala cand o ating in momentul cand imi iau ciorapii.
In ultimi doi ani de zile am slabit 20 Kg facand miscare (alergat si sala) fara diete.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dupa cum relatati, senzatia de amorteala apare doar in anumite pozitii , probabil prelungite, cand se comprina anumite filete nervoase. In astfel de situatii, este bine sa evitati aceste pozitii.
Daca senzatia de amorteala capata un caracter persistent, este recomandat sa consultati medicul neurolog.

ilicaf

acum 10 ani

D-l Dr va multumesc mult pentru raspuns, o sa incerc sa evit pozitile respective, din ce am mai citit e posibil sa fie si o lipsa de calci si magneziu dar o sa ascult sfatul d-voastra si daca va persista problema o sa consult un medic.
cu stima Flavius Ilica