hpv

Diverse

Postata de FLORIN39120030 cu 15 ani in urma.

Buna ziua!o intrebare la care astept un raspuns:
Sarutand o persoana in ectata cu hpv16,18 si aceasta persoana a facut sex oral cu individul de la care s-a pricopsit cu hpv-ul,este posibil ca virusul sa se agaseasca si in cavitatea
bucala si prin sarut sa se transmita mai departe.

Raspunsuri (4)

horea2120354

acum 15 ani

si eu sunt infectata cu acest virus ,dar eu am HPV de tip53.66 ,dar din cate stiu eu acest virus se ia doar prin contact sexual nu si prin sarut.

Dorina6899908

acum 15 ani

Am spus, daca nu crezi documenteaza-te si vei vedea ca se transmite prin sex oral ,cat si anal. Numai o simpla atingere a vulvei, fara penetrare si se transmite. Asta in cazul sexului normal, dar la cel oral.......Cei care spun ca nu se transmite prin sarut, altii prin saliva, cred ca nu au citit cu atentie ce ai scris. Este ultima mea interventie...daca nu vrei sa crezi...este problema ta, tu nu poti avea probleme decat sa transmiti mai departe....dar daca este vb. despre sexul oral practicat de ea.....asta te poate afecta...

marcela101

acum 15 ani

Si ce tratament..tre urmat...pt HPV...

Florian Alex

acum 15 ani

Cauterizarea leziunilor (prin diverse metode), in primul rand: acesta ar fi tratamentul.