Herpes Bebe

Diverse Herpes

Postata de MARIANA.. cu 12 ani in urma.

Cum tratez un herpes pe buza inferiora, la bebe de 14 luni? Mentionez ca a mai facut unul la 11 luni si l-am tratat cu fucidin h si hidrocortizon, dupa sfatul dermatologului...cica ar fi scazuta imunitatea foarte tare, pt ca de fiecare data i-au iesit si dintisori,cand i-a aparut si herpesul. Ce imi recomandati pt imunitate la bebe asa mic,14 luni si pt tratarea herpesului?? Multumesc anticipat, Cu STIMA, Sava Cotos

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Solicitati la farmacie un unguent pentru herpes bucal si aplicati local in pauzele dintr mese''. Pentru cresterea imunitatii folositi Gelul de Aloe Vera sau Noni tahitian sau ISOPRINOSINE.de la farmacie (conf prospectului insotitor)

colnago

acum 12 ani

Puteti administra siropul Tahitian Noni, poate fi folosita la orice virsta, regleaza sistemul imunitar

Iuli

acum 12 ani

Ati facut copilului toate analizele recent? Incluzand cele pentru afectiuni cum ar fi leucemia si HIV? Poate nu ar fi rau daca imunitatea sa este asa de sp***a incat face herpes la aceasta varsta. Apoi daca totul este ok cereti pediatrului o schema de crestere a imunitatii.

MARIANA..

acum 12 ani

pai nu cred ca are imunitatea sp***a, pt ca nu a racit deloc pana acum, nicio viroza, nimic, este o fetita vioaie, nu cred ca se pune problema unor afectiuni asa grave :( ...mentionez ca inca o alaptez, deci ar trebui sa aiba si anticorpi....probabil ca i scade imunitatea cand ii ies dintisorii, prima data iau iesit 3 odata si acum un canin...eu vroiam ,daca se poate , un tratament pt herpes si ceva pt imunitate, care sa aiba si efectul astept....multumesc

Iuli

acum 12 ani

Faptul ca nu a facut viroza, dar a facut herpes, arata clar o imunitate foarte scazuta. Este posibil si sa fi luat de la dumneavoastra in timpul nasterii daca aveti herpes genital (este important sa fiti si dvs si partenerul testati). In orice caz copilul trebuie dus la medicul pediatru pentru o schema de crestere a imunitatii care se face in functie de mai multe date ale copilului, nu pe Internet. Apoi mare atentie daca vreti sa mai faceti un copil, poate avea aceleasi probleme. Faceti toate investigatiile fetitei.

Savuca

acum 12 ani

Dupa cum am mentionat de la inceput, avem un tratament, pt k am fost cu fetita, atat la pediatru kt si la dermatolog...Am crezut k s-a mai confruntat cineua cu asa ceva si-mi impartaseste din experienta ei si ce mi-ar recomanda! Nu strica niciodata o a 2-a parere...a, si nu a avut nimeni herpes în familie.