HEMOROIZI

Diverse

Postata de paul1993 cu 12 ani in urma.

buna ziua..am aflat de curand ca am hemorizi..as vrea sa stiu daca se trateata sau o sa ramn toata viata cu aceasta problema??? multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Hemoroizii apar datorita dilatarii venelor varicoase. Constipatia contribuie la formarea de hemoroizi prin presiunea exercitata asupra vaselor de sange. Este indicat un regim alimentar cu fibre , Vegetale versi, fructe proaspete, cereale integrale, consumul a 8-10 pahare de lichide pe zi. Exista creme disponibile pentru aplicarea locala. Pentru aprecierea gradului de severitate al hemoroizilor este necesar un consult de chirurgie generala, pentru o examinare clinica

Victoras

acum 12 ani

Am suferit si eu de asa ceva. Nu te speria ca nu e ceva grav.Totul e sa eviti ,asa cum a spus si d-l doctor, constipatia. Mi-au ajutat taritele de griu dupa care bei 1/2 pahar de apa sau consumul de fructe(mandarine sau mere cu coaja) pe stomacul gol.Toate aduc fibra necesara organismului. Sanatate!!!