Hemoleucograma

Diverse

Postata de extremefly cu 11 ani in urma.

Buna ziua, va rog eu daca puteti sa-mi raspundeti si mie... mi-au iesit la hemoleucograma urmatoarele: WBC- 11.27 (3.00 - 10.00) NEUT# 9.31 (1.80 - 7.20) NEUT% 82.6 (34.0 - 71.0) MPV 10.9 (5.0 - 10.0) si LYMPH# 1.11 (1.50 - 3.70) LYMPH% 9.8 (19.0 - 50.0) restul hemoleucogramei sunt bune. Cum vi se pare? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista un grad de leucocitoza ( leucocitele crescute) cu neutrofilie( neutrofile crescute) si limfopenie ( limfocite scazute). Acesta modificari apar, de regula, in cadrul infectiilor.

extremefly

acum 11 ani

Cam ce fel de infectii? ce analize ar trebui sa fac? Va Multumesc!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pot fi infectii bacteriene sau virale, unele dintre ele asimptomatice; puteti efectua un sumar de urina ( pentru a exclude o infectie urinara), radiografie toracica, etc, insa aceste recomandari se fac la indicatiile unui medic care va evalueaza inainte. Pot fi si infectii virale care nu sunt intotdeuna puse in evidenta .
Este indicat sa repetati hemolecograma peste ~3 saptamani pentru a urmari evolutia analizelor.