Hemoleucograma.

Diverse

Postata de maria.g92 cu 12 ani in urma.

buna ziua !
imi puteti spune si mie daca este posibil ca un cancer de colon sa se reflecte intr-o hemoleugorama? evident stiu ca nu poate sa ofere diagnostic insa ... poate sa ofere indicii pentru contiunuarea investigatiilor? intreb asta deoarece ma confrunt cu niste probleme legate de tranzit: scaune dese, balonari , senzatia permanenta de a merge la toaleta dar si greturi si ameteala,oboseala. medicul meu m-a asigurat ca este vorba de un colon iritabil intrucat am si o mica depresie..insa chiar si pe tratamentul cu antidepresivele simptomele nu au cedat...

Multumesc anticipat!
Astept opinii,
Maria

Raspunsuri (4)

controlmed

acum 12 ani

consultati si un psiholog ,medicamentele cu psihoterapie ajuta

maria.g92

acum 12 ani

Am facut si psihoterapie dar nu m a ajutat din pacate.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

sindromul de intestin iritabil se manifesta prin: dureri abdominale localizate sau discomfort abdominal,
alternanta diaree cu constipatia, diareea apare la emotie si de obicei dimineata, mucus in scaun, dar fără sânge;balonarea este frecventă si se amelioreaza cand sunt emise gaze.
pentru a exclude alte afectiuni ale colonului sunt recomandate efectuarea unei colonscopii sau a unei irigografii.
tratamentul include unul dietetic ( repaus dupa mese, se exclud dulciurile concentrate, laptele, sucurile de fructe), medicamentos (pentru a incetini tranzitul intestinal , spasmul si durerile )

maria.g92

acum 12 ani

ce se ia pentru incetinirea tranzitului?